Uluslararası Dağıtımı Yapılan Bebek Mamasıyla bağlantılı  – Salmonella Enfeksiyonu salgını

Hastalık Salgın Haberi

22 Aralık 2017

2 Aralık 2017 de Fransa’da sağlık otoriteleri tarafından altı aydan küçük bebeklerde Salmonella enfeksiyonu vakalarında bir artış olduğunu gözlemlendi. Bunu takip eden incelemelerde Salmonella salgınının Fransa’da Lactalis Nutrition Sante firması tarafından üretilen bebek mamaları ile ilgili olduğu belirlendi.

21 Aralık itibariyle Fransa’nın çeşitli bölgelerinde, 35 altı aydan küçük bebekte Salmonella enfeksiyonu vakasına rastlandığı doğrulanmıştır. On altı bebek hastaneye kaldırılmış ve hepsi tamamen iyileşmiş, ilişkili ölüm vakası bildirilmemiştir.

Salgın, tıbbi tedavi amaçlı kullanılan mamalar da dahil olmak üzere dört farklı marka bebek mamasının tüketimi ile ilişkilendirilmiştir.

10 Aralıkta Lactalis Nutrition Sante, 15 Şubat 2017’ den bu güne dek üretilmiş olan 7000 tondan fazla bebek mamasını piyasadan toplamak üzere geri çağırmıştır. İlgili bebek mamaları dünya çapında elliden fazla ülke ve bölgeye dağıtılmıştır.

21 Aralı 2017’de, Lactalis Group 15 Şubat 2017’den itibaren Craon tesislerinde üretilen veya paketlenen tüm bebek maması ve besin takviyelerini geri çekmek için yeni bir çağrıda bulunmuştur. Bu genişletilmiş çağrı kapsamındaki ürünler de dahil olmak üzere dağıtılan ürünlerin takibi başlamış olup, belirlendikleri anda etkilenen ülkelerle INFOSAN aracılığı ile iletişime geçilecektir.

Toplum Sağlığı Müdahalesi          

Fransız otoriteler, Lactalis Nutrition Sante gruba ait 15 Şubat 2017 sonrasında üretilen bebek mamalarının geri çağrılması, pazarlama ve ihracat işlemlerinin de durdurulması talimatını verdiler. 9 Aralık’ta sağlık otoriteleri eczanelerin ve sağlık kurumlarının ilgili ürünlerin dağıtımını durdurmalarına yönelik üç ikaz yayınlamıştır.

15 Aralık 2017 itibariyle geri çağırılan bebek mamaları 48 ülkeye (Fransa dahil) ihraç edilmiştir: , Afganistan, Cezayir, Andorra, Bahreyn, Bangladeş, Burkina Faso, Kamboçya, Kamerun, Çin, Kongo, Kıbrıs, Côte d’Ivoire, Fransa, Gabon, Gürcistan, Yunanistan, Gine, Haiti, Hong Kong SAR (Çin), Iraq, Kosovo1, Kuveyt, Lübnan, Madagaskar, Mali, Monako, Fas, Hollanda, Pakistan, Paraguay, Peru, Katar, Romanya, Sudi Arabistan, Sırbistan, Seyşeller, Slovenya, İspanya, Sudan, İsviçre, Tayvan (Çin), Togo, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Yemen, Makedonya. Ürünler aynı zamanda Fransa’nın deniz aşırı bölgelerine de gönderilmiştir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi

Söz konusu ürünler, bu mamayı tüketen bebekler (hastalık ve komplikasyona en yatkın risk grubu)  için ciddi hastalık riski doğurmaktadır.

Fransız otoriteler tarafından salgının çıkış noktasını bulmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Sıkı önlemler alınmış olmasına rağmen benzer salgınlar daha önce de yaşanmıştır. Geçmişteki salgınlar başka üreticiler ve farklı bölgeleri etkilemişti. Toz bebek mamaları steril ürünler değillerdir. Salmonellaya çiğ ürünlerde daha çok rastlanır ve uzun süre kuru ve sert şartlara dayanıklıdır. Ilık su ile hazırlanan formül mamalar başlangıçtaki düşük seviyede olan Salmonella bulaşının hızlı bir şekilde büyüyüp yayılmasına imkan sağlar. Bunun sonucu olarak da bebeklerde ciddi  rahatsızlıklar ve salgınlara rastlanabilir.

DSÖ TAVSİYESİ

DSÖ güncel olaylarla ilgili bilgilere dayanarak, Fransa için seyahat ve ticari işlem kısıtlaması önermektedir.

Eğer bu ürünleri tüketen bebeklerde,ishal (ateşli veya ateşsiz) gibi belirtiler gözlemlenmesi durumunda ailelerin en kısa sürede doktorları ile iletişime geçmesi önerilmektedir. Belirlenen tüm Salmonella vakaları ulusal sağlık otoritelerine raporlanmalıdır.

Tüketicilerin, toz mamaların güvenli şekilde hazırlanması saklanması ve kullanılması ile ilgili FAO/WHO yönergelerini izlemeleri önerilmektedir.

http://www.who.int/foodsafety/publications/powdered-infant-formula/en/

Eğer etkilenen ürünlerin bir kısmının muadili mevcut değilse, Fransız otoriteler hazırlanan mamanın bebeğe verilmeden önce, iki dakika boyunca 70 dereceye getirilip ardından 37 dereceye kadar soğutulmasını önermektedir. Bu işlem Salmonella bakterisini etkisiz hale getirecektir. Bu işlem, uygun alternatif bulunana kadar geçici pratik bir çözüm olarak önerilmektedir.

Orjinal Link: http://www.who.int/csr/don/22-december-2017-salmonella-agona-infections-france/en/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.