Anne babalık insanın hiç tanımadığı yönleriyle tanışmasını sağlıyor. Benim hikayem de böyle başladı. İşletme mezuniyeti, ardından İnsan Kaynakları yüksek lisansı ve kurumsal hayatta geçen yıllardan sonra anne olacağımı öğrendim. Problemli bir gebelik başlangıcı kurumsal hayatı bırakmama vesile olurken, eşime gelen bir iş fırsatı ile de İstanbul’dan ayrılıp İzmir’e taşındık. Gebeliğim boyunca önce emzirme ve bebek bakımı, sonra da ebeveynlik biçimleri ile ilgili araştırmalara başladım. Ancak o kadar az Türkçe kaynak vardı ki, güncel çalışmaları takip edebilmek için yabancı kaynaklara yönelmek zorunda kaldım. Kızım doğduktan bir süre sonra da arkadaşlarımın da desteği ile ‘bidunyacocuk.com’ blog adresimi kurdum. Yabancı kaynaklardan taradıklarımı tecrübelerimle harmanlayarak aklıma gelen her konuda yazmaya başladım. Amacım Türk ebeveynlerin ana dillerinde daha fazla kaynağa ücretsiz erişebilmelerine olanak sağlamaktı. Yazdıklarımı daha çok insana ulaştırmak için de sosyal medyaya yöneldim. Burada hiç beklemediğim bir ilgiyle binlerce insana ulaşma şansını yakaladım.

Kurumsal hayata yeniden dönmeyi hiç istemediğim ama ne yapacağımı da tam olarak bilemediğim bir dönemde, eşime bu kez de yurt dışında bir iş fırsatı doğmasıyla Almanya’nın Münih şehrine taşındık. Taşınmamızın hemen ardından pandemi sebebiyle eve kapanınca, bu zamanı fırsata çevirmeye karar verdim. The Jai Institute for Parenting’den uluslararası ebeveyn koçluğu eğitimimin yanında bu alanda daha pek çok eğitim aldım. Daha sonra da İstanbul Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi bölümüne başladım. Hala üniversite eğitimimi devam ettirirken ebeveynler için atölyeler düzenliyorum. Bir yandan süpervizyon alırken de bireysel ebeveyn koçluğu vermeye başlamaktan mutluluk duyuyorum. Yeni kariyer yolumdaki amacım, daha çok ebeveynin çocuklarını büyütürken onlara şefkatle eşlik edebilmelerine aracı olmak ve bunu yaparken kendi otantik ebeveynlik yollarını çizmelerinde onlara destek vermek. Şefkatli, barışçıl, bağ odaklı ebeveynliğin dünyayı değiştirebileceğine kalpten inanıyorum. Bir yerlerde yolumuzun kesişmesi dileğiyle…

Burcu Ertürk Teke

Aldığım Eğitimler:

Çocuk Gelişimi Lisans – İstanbul Üniversitesi (2021-devam ediyor)  

Healing Trauma – Peter Levine (2021-devam ediyor)

Parent Coach Certification Program – Jai Institute for Parenting 

When the Body Says No – Gabor Mate 

The Whole-Brain Child: 12 Revolutionary Strategies to Nurture Your Child’s Developing Mind – Mindsight Institute by Dr. Dan Siegel

Mindful Emotion Coaching – Open Learning 

Everyday Parenting, The ABCs of Child Rearing – Yale University 

Power of Self Compassion Workshop – Kristin Neff (2 days)

Mindfulness Based Stress Reduction – Palouse Mindfulness (8 weeks)

Meet Your Brain: A Short Introduction to Neuroscience – Brain Academy  

Mindfulness for Individuals: Mindfulness and Neuroscience – Enjoy TEFL  

Mindfulness Parenting Practitioner Certification – Life Success Academy 

Understanding Children’s Emotions Workshop – Isabelle Filliozat 

Introduction to Social Psychology – Queensland University 

Introduction to Developmental Psychology – Queensland University

Duyusal Beyin, Anlama ve Gelişimini Destekleme Stratejileri – Duyusal Akademi 

Stanford’s Short Course on Breastfeeding – Stanford University      

Ebeveyn Koçluğu Danışan Yorumları:

1.Sevgili Burcu hanım sizinle yürüdüğüm yolun şuanki beni oluşturması halini yazıya dökmek çok heyecan verici. Yürüdüğümüz yol zordu. Ve siz her seferinde evet zor bunun için burdayım dediniz. Siz böyle dedikçe, güven verdikçe ben daha güçlü hissettim. Yalnız olmadığımı hissettim. Ebevenliğimi etkileyen travmalarım, inançlarım, eski kafalılıklarımın kapısından içeri bakmak, itiraf etmek gerekirse, bende bazen günler süren şok etkisi yarattı. Asıl şaşırtıcı olan ise bendeki dönüşümü sağlayan şeyin bu şok etkileri olmasıydı. Evet dönüşüm diyorum. Beni mükemmel bir ebeveyn yaptınız demiyorum. Siz beni olabileceğim en iyi ebeveyne dönüştürdünüz.. Beni başka biri yapmaya çalışmadınız. ‘Aaa öyle olmaz yanlış yanlış bak kitabımın 134. Sayfası gereği şöyle yapman gerek, böyle davranman gerek’ demediniz. Beni anlamaya çalıştınız. Beni gördünüz, duydunuz. Hayatımdaki değişkenlere uyum sağladınız. Minnettarım. Çok minnettarım. Hep iyikilerimdesiniz. Her şey için bir kez daha teşekkür ediyorum. Sevgiler.

2.Merhaba Burcu Hanım,

Ben çok teşekkür ederim ebeveynlik yolculuğunda kendini her yeni gün geliştirmek ve dönüştürmek için çabalayan anne-babalara alan açtığınız için. Çünkü çabalamak ne kadar önemliyse de bunu kendi başımıza yapamıyoruz bazen ve bu noktalarda rehberlik edecek, bizi koşulsuz kabul edecek, ve benim için en önemlisi duyacak bir eşlikçinin olması çok kıymetli. Seansımız süresince duygu ve düşüncelerimi rahat bir şekilde, garipseneceğimi vs düşünmeden olduğum gibi size aktarabildim ve bu bence çok önemli. İyi ki varsınız ve ordasınız.

Atölyelere Katılımcı Yorumları:

1.Burcu Hanım’ı instagram hesabı sayesinde tanıdım. Emek ve özenle hazırladığı her bir gönderiyi ilgi, merak ve heyecanla takip edip, okudum ve çok faydalandım. Bidünyaduygu atölyesi de ödevler, facebook grubu ve özellikle son haftaki buluşma ile interaktif olduğu, ve gerçek olaylar üzerinden anlatıldığı için bana çokça faydalı oldu. Atölye boyunca özellikle son haftada zamanı unuttuğumu söyleyebilirim, akışta ve tamamen o anda kalabildim, anlatım ve paylaşım çok akıcıydı. Kendime böyle bir alan bulduğum için çok mutluyum. Burcu Hanım’dan ebeveyn koçluğu da almak isterim. Teşekkür ederim.

2.Sevgili Burcu Hanım,

Öncelikle hızla geçen bu 5 haftalık kapsamlı atölye çalışmanızı paylaşıp, tüm içtenlik ve samimiyetinizle sunduğunuz için size bir kez daha çok teşekkür ederim.

Aslında ilk başta başarıya ulaşabilir miyim, 5 hafta bazı şeyleri degiştirmek için çok kısa bir zaman diye düşünüp tereddütle yaklaştım.İlk bilgilendirme maili geldiğinde içerik o kadar dolu, o kadar yapmak istediklerime yakındı ki bir anda heyecan duymamı sağladı.Hep bildiğim ama uygulayamadığımdan şikayetçi olduğum konular vardı.

Gerçekten de her şey tam da tahmin ettiğim gibi gelişti. Ödevler üzerimde yük değil, sorumluluk bilincimi artırdı.Kendimi dinlememi, vücudumun verdiği tepkileri hissetmemi, kendime zaman ayırmayı öğretti.Herhangi bir zorlukla karşılaştığımda bunu bir sonraki sefere daha kolay nasıl atlatırımı gösterdi. Bu sayede çocuğumla yaşadığımız problemler hafifledi. Şu an için benim deneyimimde her şey mükemmele ulaştı diyemem, mutlaka eksiklerim var ama sürekli kendime sizin sözünüzü hatırlatıyorum motive olabilmek için; bu bir süreç ve hemen olmasını beklemiyorum hiçbir şeyin.

Size ilginiz için ayrıca teşekkür ederim, sizi tanımış olmak ve en zor dönemimde bu atölyeyi açmanız, katılmam büyük bir şans.

3.Sevgili Burcu Hanım,

Öncelikle nahif tavrınız ile bilginizi sunduğunuz her an için çok teşekkür ediyorum.

34 aydır zihnimde çevirdiğim sadece anne miyim, çocuklu bir kadın isem yalnızca tek bir alana hizmet mi vermeliyim şeklinde düşüncelerle geçirip kendimi mutlu ve olumlu her şeye kapattığım bir zamanda karşıma çıkmanız, sizi böylesi yıkık dökük bir zamanda tanımış olmak hayata dair umudumu sakladığım yerden çıkarmamı sağladı. Minnettarım.

İlk bebeğimle koşulsuz bağlılığım 9 ay sürdü. Sonrası tam bir karmaşa hali iken ikinci bebeğim dünyaya geldi ve kendilik halimden öylesine uzaklaştım ki sesim, kelimelerim değişti. Ben yetersizim, acizim gibi inançlar baskısı altında sıkışıp kalmışken bidünyaçocuk atölyesi karşıma çıktı. Burcu hanımı daha hiç tanımıyor iken hayatıma böyle bir zamanda dahil olması içimi ısıttı. Kendime olan saygımı,sevgimi, ilgimi tazelememe vesile oldu. Bidünyaduygu atölyesi süresince suçluluk duygumu ön planda tutmadan sadece anda kalarak dinledim, yenilendim. Benlik farkındalığımı daha elle tutulur somut bir biçimde adlandırmamı sağladı. İlgisi ve ödevleri ile takipte kalması eğitimin etkili olacağına dair güvenimi oluşturdu. Beyin yapısının ve çocuk algısının bu kadar sade ve anlamlı anlatılması bana umut ışığı oldu. Beklentilerim yavaş yavaş kendini siliyor sanki ve çocuklarım benim gereksiz kök inançlarımla yetişmeyecekler. Ödevler hayatımın her noktasında rehber olacak şekilde bir farkındalık ile hazırlanmış. Önce kendimin farkında olarak çocuklarıma yaklaştığım her an daha mutlu bir aile olacağız. İNANIYORUM.

Bir insanın başka bir insana böyle bir kapı aralaması, bilgisini yalın bir hal ile sunması ne güzel bir eylem. Var olun sağ olun.

4.Gerçekten uzun süredir eğitim alıyorum, bu kadar içi dolu, bilgiye hakim, ödevlerle takip grubu olan bir eğitim görmedim. Her şey için çok teşekkür ediyorum Burcu hanım.

5.Merhaba Burcu hanım, geri dönüşü yapmayı zamana yaymak istemedim. Bugünkü yayınla ruhsal olarak ne kadar iyi hissettiğimi, bu ayın bu atölyeyle benim için anlam kazandığını söylemek istiyorum. Teşekkür etmek az kalacak ancak yerini doldurabilecek daha iyi bir kelime çifti bulmakta acizim, hoşgörünüze sığınırım. Sizi daha çok dinlemek üzere takipte kalacağım. Kucak dolusu sevgiler.

6.Sevgili Burcu Hanım,

Ben sizlere çok teşekkür ederim tüm emekleriniz, uğraşlarınız ve katkılarınız için. Çok verimli ve iz bırakıcıydı benim için. Görüşmek üzere, güzel günler dilerim 🙂

7.Bi’ Dünya Duygu atölyesine kızım on aylıkken katılmış olduğum için kendimi ve kızımı şanslı buluyorum. İnsan beyninin nasıl geliştiğini, öfkeye sebep olan şeylerin aslında çocuklarımızla ilgili olmadığını ve nasıl başa çıkabileceğimizi, çocuklarımızın zor anlarında neler hissedebildiklerini bu atölyede öğrendim. Verilen ödevleri yaparken de ne kadar doğru bir çalışmanın içinde olduğumu anladım. Eğitimin dört hafta süren bölümü için keşke daha uzun zaman ayrılabilse ve daha fazla katılım gösterebilsek diye düşündüm. Haftalarca sürse asla itiraz etmeden ve aksatmadan katılmaya devam edebilirdim. Umarım daha fazla ebeveyne ulaşır ve daha fazla çocuk şefkatle anlaşılır. İyi ki varsınız Burcu Hocam. Sevgiler 

8.Merhabalar Burcu hanım, 

Öncelikle 33 aylık serüvenim boyunca her off dediğimde İnstagram hesabınız yardımıma koştu. Atölyeniz ise oğlumun da kendimin de öfke nöbetlerimizin önüne geçemediğimiz ve nasıl yönetmem gerektiğini bilemediğim bir zamanda karşıma çıktı. Canlı katılamayacagım için tereddütüm vardı ama yayınları sonradan izlemekle canlı katılmanın arasında bir fark yoktu. İyi ki yolumuz kesişmiş bana annelik serüveninde yolumu aydınlatan ışık oldunuz size ne kadar teşekkür etsem az. Atölyenin devamı gibi 2. Sini düzenleseniz keşke mükemmel olur. 

Ve siz… O kadar iyi kalplisiniz ki bu yüzünüze yansımış. İçime sinmeyen bir durum olduğunda her zaman yazdıklarınız destekçim oldu. Allahım güzel yüzünüzü her daim güldürsün hersey için çok çok çok teşekkür ederim.

9.Merhabalar Burcu Hanim,

5 haftalık bu atölye bizim için çok ilginç bir serüven oldu.

Kızımızla kurduğumuz iletişimde/bağlantıda yepyeni bir bakış açısı kazandık.

İşin teorik kısmı derinleştikçe ve konular ilerlerken birçok noktada aydınlanma anları yaşadık sanki 🙂 

İlk başta içerik ve akış karmaşık bir görünüm çizse de, konuya hakimiyetiniz ve tutkunuz bu havayı ilk haftadan dağıttı. Ödevlerin içeriği ve konuyla kurduğu bağlam oldukça yerindeydi. Atölye zamanı birçoğuna yeterli zamanı ayıramasak da, ileride bizim için güzel bir yol gösterici olacaklar.

Bu güzel yolculuk için tekrardan çok teşekkürler.