4.BÖLÜM

NORMAL BEBEK UYKUSU: GECE EMZİRMESİNİN ÖNEMİ

“Çocuğum sadece emerek uyuyor.”

Birçok ebeveyn ilk aylarında bebeğin emerken nasıl kolayca uyuyakaldığını bilir. Doğrusu, emzirmek bebeklerin uykusunu getirir. Birçok insan bebekleri henüz küçükken bu davranışı hakkında fazla düşünmeseler de bebekleri büyümeye başladıkça bundan endişe duymaya başlar. Bazı uyku araştırmacılarının bebeği emzirirken uyutmayı uyku bozuklukları listesine koyması (Melzer & Mindell, 2006)  veya aile ve arkadaşlarınızın bebeğinize bu şekilde zarar verdiğinizi, asla kendi kendine uyumayı öğrenemeyeceğini söylemesi de size hiç yardımcı olmaz.  Birçok “uyku uzmanı” bu “kötü alışkanlığı” edinmemesi için bebeğinizi memede uyutmamanızı (Meltzer & Mindell, 2006), onun yerine bebeğinizi yerine koymadan önce uyandırmanızı önerirler.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun emerken uyuması ve yerine koyarken de uyuyor olması sizin için problem teşkil etmediği müddetçe bu konuda çocuğunuz için endişe etmenize gerek yok. Bunu nasıl söyleyebiliyoruz? Birincisi, yeterince yorgun olan bir çocuk meme ile veya memesiz bir şekilde uykuya dalar. Memede uyumak bir çocuk için tercih ettiği bir yöntem olsa da (bağlanma için gerekli olan tüm yakınlığı ve samimiyeti sağlar), mecburi bir adım değildir. Yaşları ilerledikçe çocuklar farklı yerlerde ve pozisyonlarda da uyumaya başlarlar. Küçük bebekler asla konforsuz bir şekilde uyumaya zorlanmamalıdırlar, rahatlamak ve güvende hissetmek için emzirilmeye ihtiyaçları olabilir. Hatırlanması gereken bir diğer faktör de bütün çocukların bir gün memeyi bırakacağıdır. Çocuğunuzu uyuması için emzirmek ve ona sarılmak onun için bir konfor alanı, olumlu gelişimsel sonuçlar doğuran bir yakınlık sağlar. Çocuklar doğal gelişimlerinin bir parçası olarak bu yakınlığa ihtiyaç duyarlar. Bu kötü bir şey değil, bu basitçe çocuğunuza doğal gelişiminin ve ebeveyn olmanın gerektirdiği yakınlığı sunmaktır.

Eğer hala tereddütteyseniz emin olun ki emzirmek bir çocuğun uykuya dalmasına yardımcı olan en doğal yoldur ve gelişimini destekleyen çok önemli katkılar sağlar. Ebeveynler bilmelidirler ki akşam sütü daha çok triptofan (uykuyu tetikleyici bir amino asit) içerir. Triptofan beyin fonksiyonları ve gelişimi için vazgeçilmez olan seratoninin öncüsüdür. Yaşamın ilk yıllarında, triptofan alımı daha çok seratonin alıcısının gelişimine sebep olur. (Hibberd, Brooke, Carter, Haug, & Harzer, 1981). Gece sütü ayrıca seratonin sentezini destekleyen amino asitler içerir (Delgado, 2006; Goldman, 1983; Lien, 2003). Seratonin beynin daha iyi çalışmasına, insanın iyi hissetmesine ve uyku-uyanıklık döngülerine yardımcı olur. (Somer, 2009). Yani bebeklerin uykuya dalmalarına yardımcı olmasının da ötesinde akşam/gece sütü alması sadece içinde triptofan olduğu için özellikle çok önemlidir.

Memede (veya hatta kucakta) uyuyakalan bebekler ve çocuklar ile ilgili bir diğer endişe de nerede ilk uykuya dalarlarsa orada uyanmayı beklemeleridir (Anders, Halpern, & Hua, 1992).  Bu durum bebeğin beşik gibi farklı bir yerde uyandığında ağlamasına sebep olabilir. Yatak paylaşımı yapan ve emziren ebeveynlerin bebekleri daha az tepki verirler ve gece uyandıklarında kendi kendilerine annelerinin memesini bulup emmeyi öğrenebilirler. Anneleriyle aynı yatakta yatan bebekler geceleri daha sık uyansa da (Mosko, Richard, & McKenna, 1997), bu doğal etkileşim bebekler uyandıklarında onlarla daha yatıştırıcı ve basit bir şekilde ilgilenmeyi sağlar. Bu durumlarda, çocuklar gelişimsel olarak hazır olduklarında yarı uykulu vaziyetteyken yatırmak ve süreci kendisinin bitirmesini sağlamak gece kalkışlarını ve bu kalkışlardaki tepkilerini azaltabilir. Yine de bir bebeğin (veya çocuğun) gece boyu deliksiz uyuması beklenmemeli çünkü gece dahi ebeveyn müdahalesi gerektirecek sayısız ihtiyacı olabilir. 

3. Bölüm:

NORMAL BEBEK UYKUSU BÖLÜM 3

4 Thoughts to “NORMAL BEBEK UYKUSU BÖLÜM 4”

  1. merhaba nasıl güzel bir yazı olmuş hayranlıkla okudum tamda gündemimizde olan bir konu.8 aylık bebegim var hep emerek uyuyor.4 yaşındakı oglumda böyleydı oı yuzden memeden kesince cok zorlandık uyku düzeni 3 yasından sonra oluştu.küçüğümüzdede aynı şeyleri yasarız korkumuz var.çünkü uyku düzeni butun aileyi etkileyen bir sey.yazdıklarınız içime su serpti.gceleri gönül rahatlıgıyla emzirebilirim.bi konuda görüşünüü merak ediyorum.büyük oglumu 17 aylıkken çocuk psikiyatristi önerisiyie aniden memeden kestim.bir sabah uyandık bir daha vermedim.doktorun bıraktırm sebebleri benim kaygılarım oğlumun emmeyi çok abartması gibi bir cok sebeti.bir günde bırakmasının travma olacagını söyledim bana travmalara alışması gerektığını söyledi.bıraktıgımızda eşimle izin aldık işten.her meme isteginde onu baska şeylere yönlendirdik.cok sevdiği aile dostlarımız var sürekli onlarla görüstük.sabah hava karanlıkken kalkardı iki kocaman armudu kemirerek yerdi.3 gün nerdeyse hiç gülmedi sizce travma kalmışmıdır.iyileşması için hangi oyunları oynayabilirim.bu arada oyunla ilgili son paylaşımlarınızıda cok begenerek okudum.sevgiler

    1. Özlem hanım malesef memeden bu şekilde birden kesmek çok ciddi bir travma sebebidir. Ucunda ölüm kalım sağlık sorunu olmadığı sürece birden kesmek asla önerilmez. Çok yanlış bir yaklaşıma sahip bir uzmana denk gelmişsiniz. Çocuklar tabiki hayatlarında travma yaşayacaklar ama bunu bile isteye kendi elimizle yaşatmak doğru bir yol değil. Ve uykularının problemli olma sebebi de çok büyük ihtimalle bu travmadan kaynaklıdır. Memeden ayırma travmaları kendini bir de ergenlik döneminde gösterir. Bu yüzden hala çocuğunuz küçükken telafi etmek için çok çaba göstermelisiniz. Bununla ilgili bir psikolog arkadaşıma da sorup tekrar döneceğim size. Yeni bebeğiniz için nacizane önerim, emzirme başlığındaki yazılarımı okuyun. Gelişim başlığıdaki atakları okuyun. 1 yaş sonrası memeye düşkünlük başlar ve 25-26 aya kadar artarak devam eden bir memeye yapışık dönem vardır. Neredeyse bütün bebeklerde olur ve normaldir. Özellikle bu dönemde ve 20 dişin hepsi çıkmadan memeden kesmeyi önermeyiz. Ben zaten bebeğin kendi kendine bırakması taraftarıyım ancak bırakmak isteyen anneler için de 2 yaş sonrası uygulamak üzere kademeli memeden ayrılma üzerine bir yazım mevcut. onu okuyup fikir edinebilirsiniz. İnstagram veya facebook kullanıyorsanız oralardan da takip edebilirsiniz günlük postlar da yayınlıyorum. Sevgiler…

    2. Özlem hanım psikolog arkadaşımla konuştum. Travma olup olmadığını ve bebeğinizin sizinle olan güven bağının bundan etkilenip etkilenmediğini anlayabilmek için özellikle bağlanma üzerine çalışan bir uzman psikolog ile görüşmenizin faydalı olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.